«امپراطوری گل‌های سرخ» به کاخ گلستان رسید


شاهکارهای قاجاری که ۱۹۰ هزار پاریسی و گردشگر در طول سه ماه دیده بودند برای یک هفته در کاخ گلستان به نمایش درآمد.

 ایسنا: موزه مردم‌شناسی کاخ گلستان از امروز چهارشنبه ۲۱ تا ۲۷ شهریور ۱۹ اثر انتخابی از دوره قاجار را که بیشتر آن‌ها را اسناد و آلبوم‌های قاجاری شامل می‌شوند، میزبانی می‌کند.

«تاج آقامحمدخان قاجار از جنس مس با تزئینات میناکاری»، «مرقع ناخنی – ادعیه منتخبی از صحیفه سجادیه – به خط جعفرخان از ۱۲۳۲ قمری»، «آبرنگ مرقع شکارگاه ناصری شامل تصاویر شکارهای ناصرالدین شاه اثر صنیع‌الملک و بهرام اصفهانی از ۱۲۷۷ قمری»، «مرقع اشعار خط ناصرالدین شاه قاجار»، «مرقع خط اسدالله شیرازی به خط نستعلیق از ۱۲۵۴ قمری»،«قران «ام‌سلمه» به خط گلین خانم، دختر فتحعلیشاه قاجار (ام‌سلمه) به خط نسخ از ۱۳۰۲ قمری»، «دوربین عکاسی متعلق به کلکسیون ناصرالدین شاه قاجار بدون پایه مدل فانوسی متعلق به دوره قاجار» به همراه «سه تابلوی صف سلام فتحعلی‌شاهی» از جمله آثار به نمایش درآمده در آن مجموعه و سرانجام در نمایشگاه یک هفته‌ای کاخ گلستان است.


نمایشگاه «امپراطوری گل‌های سرخ» از هشتم فروردین به مدت سه ماه در موزه لوور لانس فرانسه میزبان علاقه‌مندان به هنر ایرانی بود، این نمایشگاه به دنبال امضای تفاهم نامه بین دو رئیس جمهور ایران و فرانسه و با مطرح کردن تعهداتی بین دو کشور بسته شد تا تبادلات فرهنگی سرمنشأ دیگری برای گسترده‌تر شدن رابطه بین ایران و فرانسه شوند.

در آن تفاهم‌نامه علاوه بر بحث‌های گردشگری و صنایع دستی، چند بند نیز متعلق به انجام تبادلات فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌های بین موزه‌ای بود.

بنابراین به دنبال برگزاری نمایشگاه “امپراطوری گل‌های سرخ” در فرانسه و نگاهی جدی به این دوره و هنر آن، کاخ گلستان که از نظر کالبدی و محتوایی یکی از گنجینه‌های مهم این دوره تاریخی در دنیا محسوب می‌شود، تعداد ۱۹ اثر خود را برای آن نمایشگاه انتخاب کرده و حالا بعد از برپایی ان نمایشگاه و بازگشت آثار ایرانی به کشور، کاخ گلستان ۱۹ اثر نمایشی خود را به مدت یک هفته برای علاقمندان به هنر دوره قاجار در معرض نمایش قرار داده است.

اما در مقایسه‌ای کوتاه بین دو نمایشگاه لوور لانس و کاخ گلستان، تفاوت فاحشی بین دو مکان نمایشی انتخاب شده و چیدمان و مکان قرارگیری این ۱۹ اثر به چشم می‌خورد. سالن نمایش موزه مردم‌شناسی کاخ گلستان و راهروی این موزه، مکان انتخاب شده برای آثار قاجاری بودند که لوور- لانس برای بازدیدشان در کنار دیگر آثار همزمان با دوره قاجار ایران، فرش قرمز پهن کرده بود.

دیدگاه ها بسته است.